birprogram
Ana sayfa
Ana SayfaAna sayfanız yapın
FavoriFavorilere ekleyin

Pardus Çalışan CD
Üretici Açıklaması : Pardus Ulusal İşletim Sistemi'nin CD üzerinde çalışan sürümünü içeriyor. CD içerisinde ofis araçları (metin düzenleyici, hesap tablosu, sunum hazırlayıcı, vb.), İnternet araçları (tarayıcı, e-posta, sohbet, vb.), çokluortam ve grafik araçları (film oynatıcı, müzik çalar, vb.), oyunlar ve çok sayıda uygulama mevcut.

Pardus, özgür yazılım yaklaşımı ile açık kaynaklı yayımlanmakta ve GNU Genel Kamu Lisansı (General Public License - GPL) ile özgürce dağıtılmaktadır.

1.0 sürümünden farkları :

* X öntanımlı olarak v4l modülü yükleyecek şekilde ayarlandı.
* Firefox yerimleri Türkçe'ye çevrildi
* NTFS modülü parametreleri yeni biçime uygun olarak yazıldı.
* Gtk-QT-engine öntanımlı yazıtipi boyutu değiştirildi
* Mozilla ve türevi tarayıcılar için Java eklentisi sembolik bağı düzeltildi.
* Gconf ve bazı modem sürücüleri için /etc altındaki sembolik bağlar düzeltildi.

Sabit Sürücüye kurulum : Sık sık şikayet edilen bu sorun sitesinde yayınlanan belgeler ile çözüldü. www.uludag.org.tr adresine gidip kurulum için yardım alabilirsiniz.

Editör Açıklaması : Tübitak başkanlığında yürütülen proje sonucunda almanların Suse linux'u gibi tamamen yerli ve bize ait bir linux dağıtımı oluşturuldu. İşte bu dağıtımın adı Pardus. Pardus tek cd den oluşuyor ve sisteme kurmak gerekmiyor. Cd üzerinden de çalıştırılabiliyor. Pardus başlı başına bir işletim sistemidir. Pardus'u çalıştırmak için bilgisayarınızda bir işletim sistemi hatta sabit sürücü olmasına bile gerek yoktur.

Cd'ye boot ederek yazma : indirdiğiniz iso dosyasının üstüne fare sağ tuşu ile tıklayıp birlikte aç seçeneğini seçin. Açılan listeden Cd yazma programınızı seçin (Nero , Cd Burner v.s.) ve tamam deyin. Programınız açılacaktır. Program açılınca programda Burn/Tamam/Yaz v.s. seçenekleri ile boot edilebilir cd oluşturabilirsiniz.

Not : Pardus'un çalışabilmesi için en az 256 ram'e sahip olmanız gerekmektedir. Yüklediğiniz iso dosyasını cd ye boot edilebilir cd olarak atınız.

Versiyon:1.1
Tip:Açık kaynak kodlu (GNU/GPL)
Boyut:674 Mb
Dil:Türkçe
OS:Linux
Üretici:Ulusal Dağıtım (Tübitak)

DOSYAYI İNDİRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.


Bilgi yarışması | Oyun | Hastalık sitesi | Rüya tabirleri
Ücretsiz program | Şifalı bitkiler | Tıp sözlüğü | Türkçe sözlük | Yemek tarifleri |

PROGRAM DOWNLOAD, PROGRAM İNDİRME
Arağığınız bütün programlar tek bir adreste
Program arayabilir ve ücretsiz indirebilirsiniz.

©2006 birprogram.com

1,171875E-02