birprogram
Ana sayfa
Ana SayfaAna sayfanız yapın
FavoriFavorilere ekleyin

Brico Packs Vista Inspirat
Microsoft'un Windows XP takipçisi işletim sistemi Longhorn'un yeni ismi Vista belli olduktan ve betalar yayınlandıktan sonra çektiği ilgi beklenenin üzerinde olunca programcılar bu konuya uzak kalmadılar ve Türkçede "kabuk" diye ya da "ara yüz" diye tabir edebileceğimiz Vista kaplamaları ürettiler. Microsoft Windows XP kullanırken yeni işletim sistemi Vista kullanıyormuşuz havası veren bu kabuklar arasında belki de en başarılı ve sorunsuz olanı bu kaplama olsa gerek. Denediğim bazı kaplamalarda trojan bulduktan sonra daha dikkatli incelediğim bu tür kaplamalardan Vista Inspirat'ta hiç bir zararlı içeriğe rastlamadım. Arayüz olarak Windows XP'nize yeni bir soluk getirmekle birlikte gözlerin alıştığı, belkide sıkıcı gelemeye başlayan XP arayüzünü değiştirip yeni, değişik ve bence güzel bir hava getiriyor. Yeni ve değişik tabirleri Windows platformu için geçerli, zira Microsoft Vista bana göre biraz MacOsX'e öykünerek yapılmış. MacOsX'in multimedia gücünü inkâr edemeyiz, bu yüzden de sanırım Microsoft bükemediği bileği öpecek. Ama bu yorumu yapmadan önce programın tam sürümünün çıkışı beklemek gerekiyor ki o da şu anda 2006'ı ilkbaharı gibi görünüyor.

Vista Inspirat'ta göze çarpan ilk şey ObjectDock diye adlandırılan, varsayılan olarak ekranın üstünde yer alan, içinde kısa yollar barındıran bir şerit görüntüsündeki nesne. Aslında aşağıdaki "hızlı başlat" çubuğu ile aynı işlevlere sahip olan, boyutu görünümü ayarlanabilen açıkçası bana çok kullanışlı geldi. Hızlı başlat bölümünü sık kullanan biri olarak bu yeniliği çok olumlu buldum. Tamamen yapılandırılabilir olan bu çubuğu zevkinize göre ayarlamak sadece saniyeler alıyor.

Kendi ikonları ile gelen Vista Inspirat'taki Geri Dönüşüm Kutusu (Recycle Bin) gerçekten hoş olmuş. Dosyaları, klasörleri ve aşağı yukarı tüm simgeleri değiştiren yapısı alışık olduğumuz XP yapısının dışında, gözlere hoş gelen bir şekilde arşımıza çıkıyor.

Başlat yazısı artık yok. Bence de çok yerinde bir değişiklik olmuş, zira bilgisayarı kapatmak için başlat tuşuna basmak bana hep saçma gelmiştir.

Yükledikten sonra değişikliklerin etkinleşmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız.

Program ücretsiz ve rahatsız edici eklentilerden temizlenmiş olarak geldiğinden hiç bir sorun içermiyor gibi görünüyor. Programı kaldırdığınızda ise, programı kurduğunuz andaki temanızdan devam ediyorsunuz.

Son Söz:
Programın amacına uygun olarak çalışıyor ve bilgisayarın çalışmasını zorlamadan, bellekten yemeden size yeni bir kabuk sunuyor. Bence denemeye değer.

Versiyon:1.1
Tip:Ücretsiz (Freeware)
Boyut:26.5 Mb
Dil:Türkçe
OS:Windows XP
Üretici:CrystalXP.net

DOSYAYI İNDİRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.


Bilgi yarışması | Oyun | Hastalık sitesi | Rüya tabirleri
Ücretsiz program | Şifalı bitkiler | Tıp sözlüğü | Türkçe sözlük | Yemek tarifleri |

PROGRAM DOWNLOAD, PROGRAM İNDİRME
Arağığınız bütün programlar tek bir adreste
Program arayabilir ve ücretsiz indirebilirsiniz.

©2006 birprogram.com

3,90625E-03